Laptop dla dziecka – pomagamy w wyborze

Zakup laptopa dla dziecka może się wydawać takim prozaicznym zadaniem, z którym poradzi sobie każdy rodzic. Ale tylko może się wydawać, bowiem oferta w sklepach jest tak szeroka, że czasami dosłownie nie sposób znaleźć coś, co będzie idealnie odpowiadało naszym potrzebom i jednocześnie też naszemu budżetowi. Dzisiaj jasne jest, że dzieci mają spore wymagania, a producenci oferują coraz to lepsze rozwiązania. Dlatego też nad wyborem należy zastanowić się nieco dłużej.

Parametry laptopa dla dziecka

  • Dysk twardy – 265 GB. Naprawdę nie jest potrzebny większy, bo większy znacząco podniosły cenę urządzenia, a dziecko zazwyczaj i tak nie będzie w stanie wykorzystać większej powierzchni dyskowej. Musimy pamiętać o tym, że te 265 GB to jest naprawdę mnóstwo miejsca. Mnóstwo gier, mnóstwo filmów, muzyki czy zdjęć. Dlatego taka pojemność w notebooku dla dziecka absolutnie wystarczy.
  • Procesor – średniej jakości, nawet najprostszy. Wystarczy dwurdzeniowy, bo dziecko nie będzie grało w najnowsze gry czy obrabiało zdjęć na ciężkich programach graficznych (no chyba że jest małym geniuszem).
  • Karta graficzna – wyłącznie zintegrowaną. Absolutnie nie ma sensu dopłacać za kartę dedykowaną, bo dziecko i tak nie wykorzysta jej możliwości. Obecnie zintegrowane karty graficzne mają tak wysoką jakość, że montowane są w laptopach dla profesjonalistów i świetnie się sprawdzają.
  • Bateria – wręcz nie jest wskazane, żeby działała wiele godzin na jednym ładowaniu. Rozładowanie się urządzenia może być jednym z pretekstów do tego, żeby ograniczyć czas spędzony przez dziecko przed komputerem. Wiadomo przecież, że nowe technologie są ok, ale w młodym wieku nie powinno się z nimi przesadzać. Wtedy priorytetem powinna być nauka.
  • Ekran – nie musi być to matryca FULL HD. Wystarczy taka HD i nie musi być wcale najlepszej jakości, aczkolwiek powinna być matowa. Kształtujący się wzrok dziecka może być uszkodzony albo mocno obciążony przez odbłyski światła, jakie mają miejsce w przypadku matryc błyszczących. Dlatego też zakup matowej powłoki ekranu jest rozwiązaniem znacznie lepszym.
  • Cena – z pewnością nie ma sensu wydawać więcej niż 3000 zł na zakup notebooka dla dziecka. Tak naprawdę powinno wystarczyć nawet 1500 zł. Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje notebooka do nauki – żeby pisać wypracowania, liczyć, sprawdzać coś w programach edukacyjnych i oglądać bajki czy słuchać muzyki. Całkiem normalne jest więc, że nie potrzebuje jakiegoś bardzo zaawansowanego urządzenia, a co za tym idzie, urządzenia bardzo drogiego. Nie ma sensu wydawać za dużo, skoro dziecko nie będzie w stanie wykorzystać możliwości drogiego laptopa.

Dodaj komentarz