Czy tani laptop może być dobry?

Są osoby, które podzielają przekonanie, że jeśli chcą mieć produkt dobrej jakości, to muszą za niego solidnie zapłacić. Oczywiście w wielu przypadkach ma to zastosowanie, jednak nie zawsze. Jeśli chodzi o laptopy, to nie trzeba kupować urządzenia za 5000 zł, by cieszyć się z jego możliwości. Tutaj wszystko zależy od tego, w jakim celu taki laptop się kupuje. Kiedy szuka się laptopa, który będzie służył do korzystania z Internetu czy szeroko rozumianej rozrywki, to można decydować się nawet na najtańsze laptopy i będzie się zadowolonym.

Z czego wynika niska cena laptopu?

Laptop będzie kosztował mniej, jeśli elementy wchodzące w jego skład będą miały mniejsze możliwości technologiczne. W każdym przypadku o cenie laptopa decyduje:

  • Typ procesora. Kiedy mamy do czynienia z urządzeniem, gdzie zainstalowano procesor i3, to nie będzie ono zbyt drogie. Gdy w laptopie pojawi się procesor lepszy, czyli i5 lub i7, to jego cena na pewno będzie dużo wyższa.

  • Rodzaj dysku twardego. Laptopy tanie zazwyczaj są wyposażane w dyski HDD. Ich produkcja jest tańsza, dlatego i cena urządzeń, gdzie się je wbudowuje, jest niższa. Jednak są to dyski pojemne i sprawdzają się, jeśli chodzi o mało wymagających użytkowników. Droższe są dyski SDD.

  • Rodzaj matrycy. Matryce błyszczące mogą obniżać koszty urządzenia. Obecnie jednak nawet w tanich laptopach montowane są matryce matowe. Nie zawsze są one podświetlane LED-owo, bo to może podnosić koszty produkcji, a co za tym idzie i cenę laptopa.

  • Budowa klawiatury. W tanich laptopach montuje się klawiatury tradycyjne, z klawiszami wyspowymi. W modelach lepszych można spotkać klawiatury podświetlane i takie, które mają wbudowany system odprowadzania cieczy. Droższe są też klawiatury gamingowe. W takich stosuje się dodatkowe klawisze funkcyjne, które ułatwiają granie. Są one montowane w laptopach gamingowych.

  • Rozdzielczość ekranu. Tam, gdzie rozdzielczość jest w wersji Full HD lub 4K, zawsze ma się do czynienia laptopami droższymi.

  • Karta graficzna. Zintegrowana karta graficzna to element, jaki w większości przypadków posiadają tanie laptopy. Nowe laptopy gamingowe i profesjonalne laptopy biznesowe wyposażane są w karty graficzne dedykowane, bo te zapewniają dużo większe możliwości.

Kiedy tani laptop będzie idealny?

Tani laptop, wbrew pozorom może być idealny. Dla dziecka, dla ucznia, dla studenta, dla domowego użytku. Z powodzeniem może być wykorzystywany do prostych prac biurowych. W takich przypadkach sprawdzają się nie laptopy Intel Core i7, ale właśnie te z prostszymi wersjami procesorów i mniej zaawansowanymi podzespołami.

Dodaj komentarz